Ako lezenie pomáha ľuďom s traumatickým poranením mozgu nájsť svoje nohy

Extrémne športy by nebol váš prvý prístav pri rehabilitácii traumatického zranenia mozgu (TBI), ale potom Sophie Charles nie je druh človeka, ktorý by nechal trochu záležať na výške, expozícií a zložitých prácach na lano Jej nadšenie pre evanjelizáciu terapeutických výhod horolezectva pre každého, zvlášť tých, ktorí žijú so špecifickými neurologickými problémami.Spolu s Castle lezenie v Londýne ona skúsený inštruktor horolezectva, má vytvorený sériu sedenie zamerané na každého, kto bojuje s činnosťou každodenného života mnohých z nás považuje za samozrejmosť. “Milujem lezenie, pretože si každý môže robiť,” hovorí “, A čo sa mi páči, ako dostať ďalších ľudí do lezenia. – najmä ľuďom, ktorí majú fyzické a psychické problémy – sa im ukazuje, čo môžu robiť. Ja jednoducho nemám rád slovo nemôže. – a veľa ľudí so zdravotným postihnutím počuť toto slovo často “

Na zasadnutí, ktoré sa začína 23. októbra, sa uskutočňuje dvakrát za mesiac, s maximálne štyroch osôb na sedenie a stojí 30 £ osoba pre výučbu jeden a pol hodiny.K dispozícii je tiež možnosť postúpiť do prispôsobených “zábavné a terapia” relácie one-on-one, kombinujúci lezenie so vstupom z osobného trénera a chiropraktika.

Za posledných päť rokov, Charles pracoval s ľuďmi, ktorí žijú s rozsahom postihnutia, vrátane mozgovej obrny, autizmus a mozgového kmeňa otázok, takže sedenie kladie za cieľ byť začlenenie pre všetkých. Okrem visiace od svojich prstov na okraji útesu, horolezectvo podporuje ruky do očí koordináciu, povedomie o rovnováhu, fyzickej sily, komunikácie a zmyslové uvedomenie.Vzhľadom k tomu, klávesa presunie sa naučili a neustále opakoval, že je to činnosť, ktorá podporuje neuroplasticity – schopnosť mozgu reorganizovať svoje nervové dráhy v závislosti na životné prostredie; podstate čím viac budete používať sval, tým silnejší bude mať.

“Väčšina ľudí bude mať prospech z týchto činností, ale po TBI sú obzvlášť dôležité, pretože sa zapojili funkcie a zručnosti, ktoré boli zranené,” hovorí madeleine Sayko, spoluzakladateľ kognitívne kompas, US-založená spoločnosť, ktorá pomáha ľuďom post-TBI prospievať na pracovisku. “Tendencia pre mnohých s TBI je ustupovať, čo nestimuluje kognitívne schopnosti.”

Harry Coughlan, 29, bol lezenie s Charlesom po dobu niekoľkých rokov.Narodil sa agenisis corpus collosum, čo znamená, že vlákna, ktorá sa pripojí na dve polovice mozgu nikdy vyvinula a má komplexné celoživotné potrebám. Výhody Coughlan objavené od lezenia boli okamžité. “Musel sa sústrediť, musel vyriešiť vľavo a vpravo, naučiť sa uviazať bezpečnostné postroje a zopakoval problémy s rovnováhou a koordináciou,” hovorí jeho otec John. “Lezenie prináša väčšiu fyzickú obratnosť a všeobecné sebavedomie. Dostáva veľké uspokojenie a potešenie z nej. “

Podľa prieskumu postihnutie charitatívne Scope, 52% zdravotne postihnutých ľudí uviedlo, že vykonávajú zriedka alebo nikdy, ale 70% z nich uviedlo, že by chceli vykonávať viac. Tento údaj sa zvýšil na 81% u osôb vo veku 18-34.Dôvody pre tento nedostatok rozsahu účasti obtiažnosti prístupu triedy alebo kurzy vhodnej úrovni k túžbe vyhnúť sa sponzoroval alebo plnenie úlohy “nepatrí”. Lezenie má povesť prostredie, kde každý je vítaný, z pieskovec Peak District do žuly a vápenca Álp.

“Vzal som si lezenie na kondíciu, ale sociálna strana ma tu stále,” hovorí Charles. “Lezenie je v podstate chôdzi po schodoch hore, bez toho, aby držal, takže každý môže mať skúsiť a byť zaobchádzané ako ľudská bytosť. Nie je to o segregácii a rozdiel. “Je to dôležité.Sociálna izolácia hrá významnú úlohu v bráni rehabilitácia po TBI, zatiaľ čo ľudia sa narodili s neurologickými otázok nájdete integračné skľučujúca.

“Steady, kontrolovanej, opakujúce sa činnosť je veľmi pozitívne a je potrebné, aby bol cieľ-orientovaný,” hovorí Dr neuropsychologist júna Gilchrist, členom správnej rady charitatívne Headway, ktorý pracuje na zlepšenie života po poranení mozgu. “Veci, ako je tento lezeckého kurzu môže byť životne dôležité trasy pre ľudí, pretože v sebe spája cielená výzva a úspech s pozitivitou a interakciu, ktorá je tak životne dôležité pre rehabilitáciu.”

Kris Saunders-Stowe, vozíčkar, ktorý naštartoval Wheely Good fitness ponúka fitness kurzy pre ľudí s rozsahom postihnutia, súhlasí: “Ak chcete byť súčasťou jednotky a možnosť zúčastňovať sa a urobiť niečo, čo nemá nič spoločné s vašou handicap je neuveriteľne posilňujúci.Máte niečo o tom hovoriť a zdieľať. Nakoniec môžete robiť čokoľvek, pretože je to o podpore máte a presvedčenie, máte v sebe. “